Site Haritası
 English
Arctech Kaynak Telleri, Elektrodları ve Makinaları
 Ürünler
 
Elektrodlar
 
Rutil Elektrodlar
 
Bazik Elektrodlar
 
Selülozik Elektrodlar
 
Az Alş.Yük.Muk.Çelik Elektrodlar
 
Paslanmaz Çelik Elektrodlar »
 
Sert Dolgu Elektrodları
 
Dökme Demir Elektrodları
 
Oluk Açma ve Kesme Elektrodları
 
Teller ve Özlü Teller
 
Tozlar
 
Kemppi Kaynak Makinaları
 
Kaynak Torçları
 
Kaynak Aksesuarları
 Karşılaştırma Tablosu
 Loydlar ve Sertifikalar

Arctech 308L
Arctech 308Mo
Arctech 316L
Arctech 309L
Arctech 310
Arctech 312
Arctech 316i
Arctech 347
Arctech 410
Arctech 318
Arctech 308M
Arctech
318M-R

Bu tür Elektrodlar rutil ve bazik örtülü olabilirler, bazik örtülüler kesinlikle doğru akım pozitif kutupta kullanılır. Bu gruba giren Elektrodlar, martenzitik, ferritik, ostenitik iç yapılı korozyona dirençli çeliklerin kaynağında kullanıldıklarından ve bu çeliklerin bileşimleri de birbirinden farklı olduğundan çok çeşitli türleri vardır.

Bu Elektrodlar AWS 5.4, DIN 8556, EN 1600 standartlarına göre ve ülkemizde de TS 2716'da sınıflandırılmıştır. Bu standartlar genellikle kaynak metalinin bileşimini belirten simgeler kullanmaktadır. Bazı tür Elektrodlar kaynak dikişinde krom karbür oluşumuna engel olmak amacı ile niobyum katılarak stabilize edilmişlerdir. Paslanmaz ve korozyona dirençli çeliklerin kaynağında kullanılan elektrodların bir grubu kaynak metaline geçecek olan alaşım elementlerini elektrod çekirdek telinden, diğer bir grubu ise elektrod örtüsünde bulunan metal tozlarından sağlar; birinci gruba girenler normal elektrod, ikinci gruba girenler ise sentetik elektrod olarak adlandırılır.

Paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılacak elektrodun seçiminde esas metalin bileşimi, bulunduğu ortamın özellikleri ve 2 çalışma ortamının sıcaklığı ile mekanik zorlamalar göz önünde bulundurulur.

Paslanmaz çelik elektrodlarla kaynak yapılırken Krom-Karbür olayına sebebiyet vermemek için ince çaplı elektrod, düşük akım ve kısa ark boyu ile çalışılmalıdır.

NOT: Paslanmaz tip elektrodlar kullanılmadan önce 2 veya 3 saat 250 - 300 C° de kurutulmalıdır.