Site Haritası
 English
Arctech Kaynak Telleri, Elektrodları ve Makinaları
 Ürünler
 
Elektrodlar
 
Rutil Elektrodlar
 
Bazik Elektrodlar
 
Selülozik Elektrodlar
 
Az Alş.Yük.Muk.Çelik Elektrodlar
 
Paslanmaz Çelik Elektrodlar
 
Sert Dolgu Elektrodları
 
Dökme Demir Elektrodları »
 
Oluk Açma ve Kesme Elektrodları
 
Teller ve Özlü Teller
 
Tozlar
 
Kemppi Kaynak Makinaları
 
Kaynak Torçları
 
Kaynak Aksesuarları
 Karşılaştırma Tablosu
 Loydlar ve Sertifikalar

Nickeltech
Irontech
MoneltechDökme Demir Elektrodları

Dökme demir türleri kimyasal bileşimleri, metalürjik ve mekanik özellikleri nedeni ile ancak özel olarak bu işler için imal edilmiş elektrodlar ile kaynatılabilir. Bu tür elektrodlar esas metale benzer kaynak metali veren ve esas metalden farklı kaynak metali veren elektrodlar olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Birinci gruba giren elektrodlar, alaşımsız çelik çekirdekli ve dökme demir (kır dökme demir veya sfero dökme demir) çekirdekli olmak üzere iki ayrı türdür ve bunlar iş parçasına 150 ÷ 750 ºC arasında bir öntav verilerek kullanılırlar. Öntav derecesi paçanın büyüklüğü, biçiminin karışıklılığı ve işlem sonrası kaynak bölgesinin işlenip işlenmeyeceği göz önüne alınarak saptanır. Bazı özel hallerde, örneğin; dökümhanelerde parça üzerinde görülen ufak çukurcuk ve çatlaklar parçanın şekli uygunsa ve kaynaklı bölge işlenmeyecekse öntav sız olarak ta bu elektrodlar (IRONTECH) ile tamir edilebilirler.

İkinci gruba giren elektrodlar (NICKELTECH) Sat nikel ve nikel esaslı elektrodlar ile bakır esaslı elektrodları (MONELTECH) kapsamaktadır.
Günümüzde dökme demir parçaların tamir kaynağında veya dökme demir parçalarının bir başka tür alaşımla birleştirilmesinde nikel ve nikel esaslı elektrodlar çok geniş bir uygulama alanına sahiptir.
Bu elektrodlar öntav gerektirmeden kullanılabilirler.